Posiadasz polskie dokumenty, które chcesz uwierzytelnić i legalnie posługiwać się nimi w Chinach… tylko nie wiesz dokładnie jak to zrobić? Pomożemy Ci! Przeczytaj poniższy poradnik i zapoznaj się z naszymi wskazówkami!
Legalizacja dokumentów - Chiny - informacje
Które dokumenty podegają legalizacji:
- dyplomy urzędowe (w tym m. in.: akty urodzenia, małżeństwa, zaświadczenie o niekaralności)
- dyplomy szkół uczelni wyższych oraz starą i nową maturę
- dokumenty handlowe (w tym m.in.: faktury, upoważnienia, świadectwa pochodzenia)
- wszystkie inne dokumenty tj. ksero paszportu, badania lekarskie oraz upoważnienia)
Proces legalizacji - krok po kroku
Dla każdego kraju proces legalizacji wygląda nieco inaczej. Chiny, ponieważ nie są sygnotariuszem konwencji haskiej – będziesz musiał przejść standardowy proces legalizacji. Dla przykładu przejdziemy proces legalizacji dla dokumentu handlowego.
Tłumaczenie
Jeżeli np. będziemy podpisywać umowę handlową na terenie Chin, będziesz potrzebował tłumaczenia właściwej umowy. Konsul dokonuje tłumaczeń z języka polskiego na chiński mandaryński (putonghua) i z języka chińskiego mandaryńskiego na język polski.
Krajowa Izba Gospodarki (KIG)
W przypadku legalizacji dokumentów określonych przez stronę zagraniczną na potrzeby zatrudnienia zagranicznych pracowników należy postępować zgodnie z procedurą Krajowej Izby Gospodarczej. Dla każdego osobnego dokumentu, który trafia do KIG-u, obowiązuje osobny cennik.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ)
Aby uzyskać legalizację dokumentów, trzeba dostarczyć dokument w oryginale wraz z legalizacją dokonaną w międzyczasie przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Nie ma obowiązku osobistego stawiennictwa, ale osoba stawiająca się w urzędzie ma obowiązek wylegitymowania się dokumentem tożsamości ze zdjęciem (np. dowodem osobistym).
Legalizacji należy dokonać w Ministerstwie Spraw Zagranicznych ChRL, Departamencie Legalizacji mieszczącego się na Alei J. Szucha 21 w Warszawie.
Ambsada/konsulat Chin w Warszawie
Wnioskodawca lub upoważniona osoba muszą osobiście stawić się w Konsulacie w celu złożenia dokumentów. Konsulat nie przyjmuje wniosków przesyłanych pocztą, pocztą elektroniczną lub faksem. Adres ambasady chińskiej w Warszawie to ul. Bonifraterska 1, natomiast placówka konsulatu chińskiego mieści się na ul. Grunwaldzkiej w Gdańsku. Ambasada pobiera 200 zł za każdą legalizację podpisu/pieczątki dla dokumentu handlowego.
Co aina zrobi za (dla) Ciebie?
1. Szybko określamy wycenę oraz podajemy informację, które dokumenty podlegają apostille i legalizacji. Nasza cena za pośrednictwo w standardzie to 145 zł. Możesz policzyć, ile samodzielnie będzie kosztowało Cię czasiu i pieniędzy latanie z wizytami od urzędów, do MSZ aż do ambasady w Warszawie.
2. Otrzymujesz zalegalizowane dokumenty nawet w 1 dzień. Najczęściej jest to od 2 do 3 dni. Korespondencyjnie w MSZ procedura może trwać do miesiąca.
3. Odbierasz dokument bezpośrednio z naszej placówki lub zamawiając kuriera – wszystko bez wychodzenia z domu, bez konieczności częstych podróży w godzinach pracy do Warszawy 😉
Zainteresowany/a? Super – jesteśmy do Twojej dyspozycji TUTAJ.