Od 1 stycznia 2018 roku podróżni wjeżdżający na teren Ukrainy nie będą mogli uzyskać wizy „on arrival”, czyli wizy wklejanej do paszportu po przybyciu do kraju. Turyści będą musieli natomiast ubiegać się o ukraińską e-wizę lub inny rodzaj wizy przed wyruszeniem na Ukrainę.
Wiza na Ukrainę – jak było dotychczas
Obecnie obywatele 31 krajów mogą uzyskać 15-dniowe wizy turystyczne i biznesowe na kilku ukraińskich lotniskach (lotniska Kijów-Boryspol, lotniska Kijów-Ihor-Sikorsky i lotniska Odesa). Ostatnim dniem, w którym tego typu wizy będzie 31 grudnia 2018 roku. Warto wiedzieć, że rząd ukraiński początkowo wprowadził e-wizy w kwietniu jako alternatywę dla wizy „on arrival”. Teraz mają one całkowicie je zastąpić.
Które kraje muszą ubiegać się o e-wizę?
Obywatele następujących krajów mogą ubiegać się o specjalną e-wizę do Ukrainy: Australia, Bahamy, Barbados, Bahrajn, Boliwia, Bhutan, Kambodża, Kostaryka, Dominika, Dominikana, Salwador, Fidżi, Haiti, Honduras, Gwatemala, Grenada, Indonezja, Jamajka, Kuwejt, Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna, Mauritius, Malezja, Malediwy, Meksyk, Mikronezja, Myanmar, Nepal, Nikaragua, Nowa Zelandia, Oman, Palau, Peru, Saint Lucia, Samoa, Arabia Saudyjska, Seszele, Saint Vincent i Grenadyny, Singapur, Surinam, Tajlandia, Timor-Leste, Trinidad i Tobago, Tuvalu i Vanuatu.
E-wiza na Ukrainę też dla Polaków?
Podróżni z 65 krajów, w tym ze Stanów Zjednoczonych, wszystkich krajów UE (w tym Polski), Kanady, Rosji, Brazylii i Argentyny mogą pozostać na Ukrainie przez okres do 90 dni w 180-dniowym okresie ważności wizy. Dodatkowo obywatele pięciu krajów (Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Mołdawia i Uzbekistan) mogą wjechać na Ukrainę na czas nieokreślony.